To τρίτο της μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε η Ελλάδα, μετά τους Παναγιώτη Τραιανταφύλλου και Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη με τον Δημήτρη Μπακοχρήστο να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου στην άρση βαρών στην κατηγορία -54κ.

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα – Χάλκινος ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου

Ο Μπακοχρήστος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χάλκινο στα 100μ. ελεύθερο

Σημειώνεται πως ο Έλληνας πρωταθλητής της άρσης βαρών είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.